WWW-diary of Juhapekka Tolvanen:

Sunday, 25 May 2003




03:48:22 EEST @075

Heräsin jotain tunti sitten.



05:35:22 EEST @149

Menempä tästä nauttimaan oman osuuteni Yläkaupungin Yön antimista:

Auringonnousun vastaanotto Aamukasteklubilla: Avarus & Mental Alaska Soundsystem, Sir Mr Taf
Ravintola Vesilinna klo 05.00-08.00

Eli Harjua kohti tieni mun käy.



09:47:09 EEST @324

Siinä kuuden jälkeen olin tienpäällä. 2. kerroken ravintolassa piti siis olla jotain esitystä. Sir Mister Taf oli jo esiintynyt. Sen jäleen esiintyi joku epämääräinen sakki, jonka soitanto oli lähinnä improvisoitua meteliä. Kävin siellä vesilinnan näkötornissakin ihailemassa maisemia. Ja tietysti 2. kerroksen ravintolan terassiltakin näki jo aika hyvin.

Siihen aikaan illasta ei enää saanut myydä alkoholia. Mä join pari ykköskaljaa, yhden kokiksen ja yhden tuoremehun. Paikalla oli ainaskin krow, Mikko Vilenius ja Jani Mäkinen. Paikan kiinnimenon lähestyessä olin lähinnä Janni Mäkisen seurueessa ja heidän kanssaan sitten lähdin pois.

Hengasin yksinäni Kävelykadulla. Lopulta otin fillarini ja ajelin sillä tänne Ylirotiskon Kirjastoille, jonka ovi aukeni yhdeksäältä. Olen kuluttanut aikaani ainakin lueskelemalla lehtiä. Nyt istun aulassa iMacin ääressä tätä kirjoitellen ja äsken jupisin Saarisen Kaken kanssa, joka oli viereisellä koneella.

Täällä pitäisi alkaa Go-turnaus klo 10.00. Janne Kujala näkyy jo tuolla Cafe Librissä.



16:44:17 EEST @613

Tulipa sitten ekan kerran elämässä nähtyä Go:n peluuuta. Aika mitäänsanomattomalta se näytti ulkopuolisen näkökulmasta. Välillä Kävin Ruthin ravintolassa siiderillä ja palasin takaisin. Vähän ajan päästä tuli itse turnauksessa tauko, jonka aikana kävin Genghiskhanisssa syömässä. Sieltä palattuani seurasin jonkin verran tiiviimmin ainakin yhden Janne Kujalan matsin.

Paljon kiintoisampaa kuin itse pelin seuraaminen, oli kysellä Janne Kujalalta tietoa Go:sta ja sen harrastamisesta. Janne Kujala voitti koko turnauksen ja samalla hänet korotettiin 4. kyu:sta 2. kyu:hun.

Turnauksen jälkeen menin MaD-houselle. Istun nyt täällä ja leikin tällä uudella entistäkin nopeammalla Mac:illa, josta Kake mulle tänään kertoi. Tässä masiinassa on MacOS X 10.2.6.



17:49:32 EEST @659

Tommoinen kasa vapaita Go-ohjelmia löytyi Debian-paketteina: xgospel uligo mgt gnugo cgoban . Masensin ne kaikki.



20:24:37 EEST @766

Freshmeat.net:in kautta löytyi vielä semmoinen Go-softa kuin ccgo ja sieltä sai sen myös Debian-pakettina.

Mutta nyt meen kotiin.



21:17:01 EEST @803

Tulin kotiin jokin aika sitten.



22:23:49 EEST @849

Meenpä nukq.



Edellinen / Previous

Seuraava / Next

Juhapekka Tolvanen