Oon jo pari tuntia ollut hereillä. Kämppis häippäsi ja tulee takas uudenvuoden jälkeen.
Ensin leikin parilla DOS-softalla tuolla mun DR-DOS:sin puolella, nimittäin Vim:in DOS-porttauksella ja DOS Navigator OSP:llä. Ensinmainittu toimi muuten hyvin mutta DR-DOS:sistani puuttuu pitkien tiedostonimien tuki, joten aivan kaikki siinä ei voi toimia. Tokaksimainittu ei edes käynnistynyt, vaan urputti jonkin RTM.EXE:en puuttumisesta. Bugiraportin tyylinen meili lähti jo.
Sitten muutin mun WWW-bookmarkkien konvertointi- ja julkaisuskriptejäni. Tuossa ennen joulua Galeonista tuli joku uusi versio ja se ei edes käynnisty. Tein siitä jo bugiraportin. No, konvertoin ne Galeonin XBEL-formaattiset bookmarkit Netscapen, Mozillan ja Mozilla Firepbirdin käyttämään formaattiin. Ja sen bk2site:n ajeluun käyttämäni skriptin hajotin useammaksi skriptiksi: Nyt pitää ajaa aina eri skripti sen mukaan, millä WWW-selaimella bookmarkkeja on viimeksi käpistelty. Se skripti sitten konvertoi ne bookmarkit ja kopsii ne eri selainten entisten bookmarkkien päälle. Pääasiallisena selaimenani on nyt tästedes Mozilla Firebird. Konqueror pelittää kyllä, mutta sen bookmark-editori sammuu melkein heti käynnistyksen jälkeen. Myös Konqueror käyttää bookmarkkiensa tiedostomuotona XBEL:iä.
Vähän kuuden jälkeen talsin Kuokkalan ostoskeskukseen. Kuten arvasin, kaupat olivat jo kiinni. Ostelin R-kioskilta siideriä ja kofeiinipitoisia juomia. Nyt pitäis päättää, että minne menis bailaamaan.
Aaaargh! Kello on jo näin paljon enkä ole vielä edes ajanut partaa enkä käynyt suihkussa. Ja mikä pahinta, toisin kuin kahtena edellisenä uutenavuotena, siellä ei ole kovin kauhea pakkanen. Mutta ei vaan jaksa repiä itseään jonnekin bailaamaan tms.