WWW-diary of Juhapekka Tolvanen:

Tuesday, 29 July 2003




11:07:39 EEST @379

Masensin koneeseeni kaikki mahdolliset vapaat Debian-paketit, joissa oli skaalautuvia CJK-fontteja. Välillä taas heiluin kuin heinämies SuomiGo-Wikissä ja ainakaan tähän mennessä ei ole valitusta kuulunut. Sitten tein OpenOffice.org:illa entistäkin paremmiksi ne flyerit, joilla on tarkoitus houkutella CJK-väkeä Tengenin peli-iltoihin.

http://iki.fi/juhtolv/go_flyer/

Eli otin selville, miten OpenOffice.org:issa saa syötettyä Unicode-merkkejä, joista tietää numeroarvon. Sitten kaivoin wepistä Go:n japanin- kiinan- ja koreankielisen nimen merkkien Unicode-arvot. Heti tuli parempaa jälkeä, kun käyttää oikeita fontteja eikä suurennettua pikseligrafiikkaa.

Saiskohan tänään sen verran itsestään irti, että painuisi kaupungille asioimaan? Olis jo aika ottaa noista flyereistä valokopioita iso kasa.



16:00:24 EEST @583

Meenpä nukq.



23:46:15 EEST @906

Heräsin jokin aika sitten.



Edellinen / Previous

Seuraava / Next

Juhapekka Tolvanen