WWW-diary of Juhapekka Tolvanen:

Wednesday, 11 August 2004




04:00:08 EEST @083

Kyhäsin uuden Stylesheetin WWW-sivuilleni: Sen nimi on indexbwserif.css ja kuten nimestä voi päätellä, siinä on mustaa serif-fonttia valkoisella pohjalla.

Lisäksi pyykkäsin pari koneellista pyykkiä. Ja läpi kävin mun Go-pulmakirjasta kaikki elämään ja kuolemaa liittyvät pulmat silleen että kirjasin ylös, että mitä pulmia en osannut ratkaista oikein. Yhteensä kymmentä pulmaa en osannut ratkaista.

Välillä myös vähän tiskasin.

Mutta nyt meen nukq.





13:13:50 EEST @467

Hereillä taas.





17:22:41 EEST @640

Meenpä suihkuun ja sitten Go:ta pelaamaan.





23:17:55 EEST @886

Tulin jotain ennen iltaseitsemää Vakiopaineen tienoille. Kävin ensin Silkkitiessä ostamassa tölkillisen vissyä. Ja eikun pelaamaan Vakiopaineeseen. Ekaksi pelasin yhtä aloittelijaa nimeltä Harri vastaan. Aloitimme mun 9*9-laudalla ja parin pelin jälkeen siirryimme mun 13*13-lautaan ja lopuksi pelasin vielä yhden matsin 19*19-laudalla. Muistaakseni hän voitti mua vastaan ainakin yhden matsin ja hävisi loput. Sitten hän lähti. Pelasin pitkästä aikaa Johan Wahlströmiä vastaan. Hävisin taas, vaikka mulla oli 9 tasoituskiveä, mutta hänen mielestään mä pelasin paremmin kuin viime kerralla, joka oli kai viimekeväisessä luokitusturnauksessa.

Paikalla oli myös Kare Jantunen, joka oli äskettäin luokitettu 3 Dan (japaniksi "Sandan") arvoiseksi pelaajaksi. Helsingistä oli tullut käymään yks Tuomas Korppi. Minua vaivasi jonkin aikaa, että miksi hänen nimensä kuulostaa niin tutulta, mutta sitten muistinkin, että hänhän on tehnyt jonkin kirjoituksen nimeltä "Kontribuutio go-pelin omituisten sääntöformulointien jaloon lajiin", joka löytyy WWW:Stä mun Go-dokumenttien hakemistosta people-koneelta PDF- ja PostScript-muodossa. Otin lainaan Tengenille kuuluvan Go-tehtäväkirjan "Go Problems for Kyu Level Players. Volume 2: Uplifting Excercises". Teemu Korkiakangas oli paikalla myös ja hän antoi mulle lainaan Go-tehtäväkirjansa nimeltä "Graded Go Problems for Beginners. Volume Two. Elementary Problems." Lisäksi paikalla oli ainaskin Einari Niskanen, Janne Kujala, Pirkko Luoma, popsi ja Njorppa.

Lähdin joskus iltayhdeksän jälkeen veks ja fillaroin Kuokkalan sillan kautta Kuokkalan aukiolle. Menin Birraan harrastamaan erästä toista Japanissa suosittua aktiviteettia, nimittäin karaokea. Mutta paskat siellä ollut taaskaan järin hyvä biisivalikoima. Siellä oli eri valikoima kuin viime kerralla mutta sama kuin toissa kerralla. Ainoastaan Apulannan biisiä "Hei hei mitä kuuluu" olisi voinut harkita laulavansa, mutta kun en osaa sitä vielä kovin hyvin. Tosin ton biisin osaamattomuus ja opettelemattomuus johtuu lähinnä siitä, että Apulannalta löytyy parempiakin biisejä.

Kävin viemässä JiiWeeheen ja Grilli-Tankkariin Vegaanipassin sivujen valokopioita ja jälkimmäisesti otin mukaani kasvispurilaisen. Sitten menin kotiin.





Edellinen / Previous

Seuraava / Next

Juhapekka Tolvanen