Tänään Kaijanahon avustuksella tappelin taas LaTeX-ongelmia vastaan. Ihme, ettei tullut edes mustelmia :-) . Nyt on järkätty PDF-versioon hienot sisäiset linkit. Ja yhtä sun toista muuta pientä tuli nysvättyä. tex4ht menee tälle hetkellä ihan jumiin, jos koitan käyttää sitä yhtä viritystä, jolla saadaan dokumentin koko sivumäärä tulostumaan tiettyyn kohtaan. Laitoin tex4ht:n tekijälle bugiraportin.
"Huomenna" taidan käydä kaupungilla asioilla. Sitten kun taas palaan gradun pariin, hajotan lähdeviitteet usempaan sectioniin, jos vaan kykenen. Olis tarkoitus käyttää chapterbib-pakettia, koska natbib tukee sitä. Yhteen sectioniin tulee tietenkin kirjat. Toiseen taas lehtiartikkelit, eli varsinainen tutkimusmateriaali. Kolmanteen tulee kaikki valtion laitosten asiakirjat, lait yms. paperit.
tex4ht ei ihan vielä tue chapterbib:biä, mutta taas kerran sen tekijä vastasi wishlist-tyyppiseen bugiraporttiini, että hän ilomielin lisää tex4ht:hen tuen toivomalleni paketille. Hän lisäsi jo tuen kirjoitelmaluokalle nimeltä memoir ja paketille nimeltä verse. I am impressed!
Meenpä nukq.
Heräsin pari tuntia sitten.
Näköjään noihin Apetit-sarjan juurespaistikkaisiin saa vaihtelua, kun käpistelee, lämmittää ja maustaa ne eri tavoin:
Auts! chapterbib-paketin tekijältä saamieni tietojen mukaan se paketti ei ole sovelias mun tarkoituksiin. Sitä ei myöskään voi parannella niin, että se sopisi mun tarkoituksiin. Pitää tutkia paketteja nimeltä multibib ja bibtopic. Samalla pääsee jännäämään, että pelittääkö niistä kumpikaan hyvin natbib-paketin kanssa. tex4ht tukee jos bibtopic:kia ja tuki multibib:ille on tulossa varmaan jo ensi viikonloppuna.
Jiihaa! multibib-paketin dokumentaatiossa heti ensikättelyssä luvataan yhteensopivuutta natbib:in kanssa.
Joo, bibtopic-paketissakin lupaillaan yhteensopivuutta natbib:in kanssa. Mutta multibib-paketin dokumentaatiossa mollataan bibtopic-pakettia ja neuvotaan vielä katsomaan lisää sen paketin dokumentaation kohdasta "Restrictions". Hurjaa.
Nyt sinne kaupungille asioimaan, että saan edes osan asioistani hoidetuksi.