WWW-diary of Juhapekka Tolvanen:

Thursday, 03 June 2004




00:40:29 EEST @944

Heräsin tossa vähän ennen keskiyötä.





03:23:15 EEST @057

Koitanpas kertoa siitä #finet.sihvonen -kanavan miitistä.

Marssin ja hölkkäsin liikenneasemalle kassireppu selässäni. Menin suoraan junaan ja ostin lipun sieltä konnarilta. Kun kysyin, että paljonko olisin säästänyt ostamlla lipun asemalta se konnari vastasi etten olis säästänyt tällä kerralla mitään.

Sen verran kiirelähtö mulla oli ollut, että parta oli jäänyt ajamatta ja hampaat pesemättä. Ajelinpa sitten junan vessassa partaani. Hain ravintolavaunusta lähdevettä ja käytin sitä hampaitteni pesuun, koskapa se junan vessan hanasta tuleva vesi on juomakelvotonta. Muun ajan tapoin aikaani mm. jupisemalla jonkin takani istuneen naisen kanssa. Käytävän toisella istunut varsin ikääntynyt mies näytti vähän Erik Allardtilta, mutta ei hän ollutkaan se.

Junani saapui Tampereelle vähän ennen iltayhdeksää. Olin tehnyt vegaanipassistani liian paljon kiinalaisille rafloille suunnattuja kopioita; Jyväskylässä on tietääkseni vain kaksi kiinalaista raflaa. Nytpä sitten päätin hankkiutua niistä eroon jakamalla niitä Tampereen kiinalaisiin rafloihin. Ensin kävin siellä juna-asemalla olevassa kiinalaisessa raflassa. Sitten talsin Hämeenkatua niin pitkälle että menin jo Hämeensillan yli ja vein yhden valokopion kiinalaiseen pikaruokamestaan jonka nimi oli joku "Thanh Thanh". Sitten vasta suuntasin miittipaikalle.

Miitti oli alkanut reissulla Särkänniemen elämyspuistoon, mutta mä en viitsinyt enkä jaksanut osallistua siihen. N. klo 20.30 alkaen miitti oli jatkunut O'Connell'sissa. Mä saavuin sinne jotain 21.30. Sitten etsin tutun näköisen seurueen. Erään pöydän ääressä osa heistä pelasi Carcassonnea. Paikalla olivat ampern, Ari2, boro, Liinu, vesapai ja wavemaid ja tuotapikaa paikalle tuli myös Igelkott eli Pau. Ja oli siinä pöydän ääressä välillä myös joku uppo-outo epä-irkkaaja.

Siellä me sitten istuttiin ja jupistiin. Mulla meni yks lonkku grenadiinilla ja yks musta ryssä. Puoli yhdeltä tuli valomerkki ja vähän sen jälkeen valuimme raflasta ulos.

Mä talsin Ari2:n kanssa hänen kämpälleen, jossa mun oli tarkoitus majoittua. Oli se vähän nörttiluolalta vaikuttava kämppä. DVD-levyjäkin oli aikalailla. Tsekkasin meilini hänen koneeltaan käsin. Laitoin lattialle makuualaustani ja sen päälle makuupussini. Ja sitten nukkumaan. En nukkunut juuri yhtään, kun unirytmi oli aika sekaisin. Aamukahdeksalta Ari2:n kännykän kello soi, koska hänen piti mennä töihin. Join hänen keittämäänsä kahvia, tsekkasin taas meilit ja söin hieman omia eväitäni. Ari2 haki fillarinsa ja saatteli mut yhdelle kadulle, jota pitkin mun oli helppo löytää Itsenäisyydenkadulle. Sitten hän lähti ajelemaan fillarillaan töihin. Mä sitten talsin Itsenäisyydenkadulle saakka ja siitä sitten juna-asemalle, jossa ostin lipun ekaan sopivaan junaan. Tapoin aikaani lähinnä Intian Basaarissa. Ostin R-kioskilta jonkin Linux-lehden. Junani lähti klo 11.05 ja saapui Jyväskylään 12.36. Talsin kotiini.





19:07:28 EEST @713

Menin aamuyöllä nukkumaan parin tunnin torkut ja jätin koneen päälle. No, vekkarit soivat kyllä kumpikin vuorollaan, mutta mä vaan kävin samuttamassa ne. Vähän ennen puoltapäivää heräsin. Vähän sen jälkeen vanhemmat tulivat taas käymään. Mä jätin heille poisvietäväksi turhaa ryönää ja he toivat mulle vähän jotain mehuja yms.

Menin vanhempien kanssa kaupungille. Ensin kävimme Maailmankauppa Mangossa täyttämässä pesuainepulloja. Sitten söimme Libanon Restaurantissa. Näytin äidilleni erään kantapaikoistani, eli Vakiopaineen. Isää ei kiinnostanut nähdä sitä syystä tai toisesta. Kävimme Kauppakadun kaikissa kolmessa eri antikvariaatissa. Isä osti niistä muutaman kirjan. Sitten mut tuotiin kotiin ja vanhemmat lähtivät pois.





Edellinen / Previous

Seuraava / Next

Juhapekka Tolvanen