Tänään HÄXÖRöin Kaijanahon avulla tohon mun graduun vähän vaativampia juttuja. Siinä hänen kehittämässään kirjoitelmaluokassa nimeltä gradu2 on joku viritys, jolla saa tiettyyn kohtaan dokua tulostumaan sen dokumentin koko sivumäärän. Mä koitin kopsia sen oman graduni lähdekoodin sekaan, mutta sepä ei sellaisenaan kelvannutkaan siihen. Mutta oli siinä kirjoitelmaluokassa käytetty monia aika mielenkiintoisia paketteja. Aloin käyttää niitä heti.
HeVeA:n käytöstä luovuin, koska se ei tue erästä pakettia, jolla saa dokumenttiin useampia erillisiä lähdeviiteluetteloita. tex4ht kyllä sitä tukee. Just nyt toi tex4ht:n käyttö ei oikein toimi. Pitää setviä asiaa lisää "huomenna". Nyt meen nukq.
Heräsin jokin aika sitten.
Pelkkää nettausta suunnilleen koko päivä. Mutta vaihdoinpas sigua:
Juhapekka "naula" Tolvanen * http colon slash slash iki dot fi slash juhtolv "Kun katsoo suuren tyhjyyden ilkkuvaan ilvehahmoon, ponnistaa tahtonsa ja repii viimein reiän varjoihin: Hämärillä teillä tyttö, tähtisilmä, kultakutri, taivaallisen puhemiehen tarjoama mielitietty!" CMX
Meinas tulla ihan tippa linssiin, kun tota Lepattajat-biisin loppukaneettia pitkästä aikaa lueskelin etsiessäni siguainesta. Mutta ei tämä vielä mitään: livenähän se biisi on jo kaksi kertaa saanut mut liikuttumaan kyyneliin saakka.
Kävin tossa vähän ennen iltayhdeksää kaupassa.
Ei hyvää päivää! Näyttää siltä, että eräs Ilmailuhallituksen pomo on oikein Hesarin sivuilla kertonut olevan ATK:n kanssa tumpelo!
Ensin Hesarissa 5.1.2003 jutussa kerrotaan:
Mutta sitten samana päivä olleessa toisessa jutussa on tällaista:Egyptiläinen lentoyhtiö Flash Airlines, jonka Boeing 737 -kone syöksyi lauantaina Punaiseenmereen Sharm el-Sheikin lähellä Egyptissä, sai viime syyskuussa charterlentoluvan myös Suomeen. Lupa on kuitenkin jo kumoutunut, ---
Suomessa on hieman hämmästelty, miten Flash Airlines sai lentoluvan Suomeen, kun Sveitsi kielsi jo vuonna 2002 yhtiötä lentämästä maan ilmatilassa koneiden lentoturvallisuudessa havaittujen puutteiden takia.
Suomen Ilmailulaitos sai jo lokakuussa 2002 yhteiseurooppalaisen viranomaisen lähettämän tiedon egyptiläisen Flash Airlines -yhtiön ongelmista. Sähköpostina tullut varoitus kuitenkin hukkui massaan. "Tieto tuli postilaatikkoon, joka ei kerro uusista viesteistä. Siksi se jäi meiltä huomaamatta", Ilmailulaitoksen lentoturvallisuushallinnon jaostopäällikkö Eero Kausalainen sanoo.
Mitääh? Ei tullut mieleen järkätä niin, että automaattinen edelleenohjaus kuskaa ko. meiliosoitteeseen tulevat meilit johonkin osoitteeseen, jonne saapuvia meilejä seurataan tiiviimmiin, vaikkapa jonkin sihteeri(nhupako)n meiliosoitteeseen? Unixeissahan tollaiset hoidetaan ~/.forward -tiedostolla. Ja sitten voi vielä siellä lopullisessa meiliosoitteessaan säätää niin, että eri tahoilta tulevat meilit menevät eri kansioihin. Ja Unixeissa se on tapana hoitaa procmail:illa. Eikä siinä vielä kaikki: Minä osaan sekä KDE- että Gnome-työpöydissä järkätä niin, että eri kansioihin saapuvista meileistä aiheutuu erilaiset hälytysäänet. Luulis tollaista löytyvän Wintoosillekin. Siitä vaan vaikka Säkkijärven polkka soimaan, aina kun tulee uuttaa meiliä kansioon nimeltä "über-tärkeät pomot". Ja sitten Hesarin artikkeli jatkuu:
Kausalainen penkoi tiedostoja koko maanantaiaamun ja kyseinen sähköposti löytyi puolen päivän nurkilla. Viestissä kerrottiin sveitsiläisten viranomaisten tekemistä kahdesta tarkastuksesta, joissa löydettiin vakavia puutteita Flash Airlinesin lentokoneista.
Eli jos oletaan, että virkamies tulee töihin aamukahdeksalta, niin Kausalainen on onnistunut törsäämään noin neljä tuntia noin triviaaliin temppuun. Miten voi meilien penkomiseen mennä noin kauan aikaa, kun voi tehdä merkkijonohakuja esim. Unixien grep:illä tai kenties meilisoftansa omilla hakutoiminnoilla? Kuulemma jopa Mä$än Exhankalassa voi käyttää jotain hakutoimintoa, mutta ilmeisesti mikään Wintoosan klemmaariwizaaaardi ei ole ollut arvoisalle Eero Kausalaiselle sellaisesta kertomassa.
Valtakunnassa kaikki hyvin - NOT!!!