WWW-diary of Juhapekka Tolvanen:

Friday, 11 February 2005




02:25:13 EET @059

Mut menis nukq.





08:26:34 EET @309

Hereillä taas.





09:11:51 EET @340

Otin sen Noodler's Ink Polar Blackilla täyttämäni täytekynän jääkaapista ja se kynä toimi samantien.





12:49:57 EET @492

Uploadasin WWW:hen tarjolle ne viime keskiviikkoillan skannaukseni:

http://people.cc.jyu.fi/~juhtolv/writing/moleskine/

Hakemistossa olevassa readme-filetossa on kerrottu, mitä mikäkin kuva esittää. Mutta tuo edge.png vaatii hieman selitystä: Kun mulla on repussa kaksi tai useampia Moleskine-muistikirjoja, näen reppuuni kurkatessa vain niitten yläreunat, jotka näyttävät kovin samanlaisilta. Mutta mäpäs kirjoitin niihin pienet selitystekstit, jolloin sen haluamansa muistikirjan esiinottaminen helpottuu huomattavasti. Tälle keksinnölle annoin nimen "juhtolv's Moleskine hack number 1". WWW:stä löytää sitten lisää kaikensorttisia häkkäyksiä ja modauksia Moleskine-muistikirjoille. Mun bk2site-linkkilistan osastossa "Notebooks" on linkkejä niihinkin vaikka kuinka.





14:40:30 EET @569

Meenpä suihkuun ja sitten kaupungille asioimaan.





18:50:05 EET @743

Suihkuun mennessä tein hullun tiedehenkilön tutkimuksia: Mukanani oli pakasterasian kansi, johon olin teipannut palasen vedenkestävää "Rite in the Rain" -paperia sekä Noodler's Ink Polar Black -prototyyppimusteella täyttämäni täytekynä. Sitten vaan suihkun alle kykkimään ilman rihman kiertämää ja kokeilemaan, että pystyykö siihen em. paperiin kirjoittamaan em. kynällä vaikka suihkusta tulee vettä niskaan aivan kuin rankkasateella. No, eipä näköjään pystynyt. Sen aivan näki, kun kynästä tuli mustetta ulos, mutta paperiin se ei tarttunut lainkaan, vaikka kuinka koitti kirjoittaa. Laitoin nuo em. kirjoitustarvikkeet peilin alareunan hyllylle ja kävin normaalisti suihkussa.

Fillaroin Kuokkalan sillan kautta keskustaan ja kävin pankissa. Kävin Kipa-kirjakaupassa kyselemässä lisätietoja tilaamieni kirjoitustarvikkeitten saapumisesta. Silloin viime keskiviikkona paikalla ei nimittäin ollut sen kaupan pomo vaan mua palveli joku tyttö mutta nytpä se pomo oli paikalla. Hän sitten näytti, että hänelle oli saapunut Iso-Britanniasta joku paketti. Hän avasi sen ja siellä oli lisää Parker-kamaa mukaanlukien niitä täytekynän konverttereita. Ja sitten hän vielä kertoi, että lähetyslistalla oli ollut neljän rivin verran jälkitoimitukseen menevää kamaa. Eli vielä sieltä olis tulossa ainaskin yksi paketti.

Menin KampusKirjaan ihan vain katselemaan. Sitten menin yliopiston pääkirjastolle. Sinne mennessä kohtasin Kauko Saarisen. Lehtienlukupaikalla ei vieläkään ollut tilaamiani lehtiä. Kyselin asiasta virkailijalta ja sain selville, että ne em. lehdet oli kuin olikin laitettu mua varten Aallon Kirjastoon.

Kävin hieman Vakiopaineessa istuskelemassa. Siellä oli ainaskin Jiri Sironen, Tiitus ja Pekka. Katselin hieman parissa kaupassa, Maailmankauppa Mangossa ja Silkkitien tilalle tulleessa "paitapainossa". Sitten fillaroin kotiin.





22:28:45 EET @894

Argh... Taas joku toistaitoinen huolthenkilö oli sitonut lipputangon narut niin huonosti, että tuuli sai ne paukkumaan lipputankoa vsten. Kävin äsken sitomassa ne kunnolla, jotta saan paremmin nukuttua. BTW Kerran taisin herätä siihen lipputangonnarujen paukkeeseen. Tai ainakin se pauke oli eka asia, jonka herätessäni havaitsin.

Mut menis nukq.





Edellinen / Previous

Seuraava / Next

Juhapekka Tolvanen