Zzzz...
Heräsin jotain tunti sitten.
Nyyssiryhmässä alt.collecting.pens-pencils on joku aloittanut threadin siitä Noodler's Ink-firman kylmiin olosuhteisiin tarkoitetun täytekynämusteen protyypin testauksesta. Itselläni ei valitettavasti ole ollut vielä tilaisuutta testailla tuota saamaani prototyyppimustetta, koska minulla ei vielä ole sopivaa täytekynää, jonka voisin moiseen tarkoitukseen uhrata ja koska täälläpäin on ollut toistaiseksi aika lämmin sää. Muutama päivä sitten oli kai jotain -10 Celsius-astetta, mutta muuten lämpötila on kai pysytellyt nollan yläpuolella melkein koko ajan. Ilmatieteen laitos jopa ilmoitti kotisivullaan, että tammikuun 2005 alku on ollut ennätyksellisen leuto ja sateinen.
Mun lisäkseni Suomessa on tasan yksi ihminen, joka on mukana tässä testausprojektissa. Kirjoitin jo sille Noodler's Ink -firman perustajalle Nathan Tardifille meiliä, jossa ehdotin, että hänen kannattaisi ehkä lähettää sitä mustettaan testattavaksi vuorikiipeilijä Veikka Gustafssonille.
Tänään taidan mennä kaupungille asioimaan ja siinä samalla aion Kipa-kirjakaupasta kysyä, että joko sinne saapui niitä Parkerin Jotter- ja Reflex-malliston täytekyniä ja niille konverttereita.
Fillaroin kävelykadun kirkkopuiston puoleiseen päähän ja lukitsin fillarini. Menin ensin Kipa-kirjakauppaan. Ei sinne ollut ihan vielä tullut pyytämiäni täytekyniä tykötarpeineen.
Sitten menin Kauppakadun Suomalaiseen Kirjakauppaan. Sieltä ostin yhtä sun toista. Ilokseni huomasin, että sinne oli tullut Moleskine-muistikirjoja myyntiin. Ostin mallin "Ruled Notebook" pienikokoisena versiona (9 X 14 cm). Ja siellä myytiin myös niitä ns. "binder clippejä". Laatikossa tosin luki "foldback clips" ja kuitissa "paperipuristin". Ostin niitä yhden laatikollisen. Lisäksi ostin itselleni mm. Palaset-sarjaista ns. kirjerengin ja jo toisen kynäpurkin ja molemmat täyskirkkaana. Noita kynäpurkkeja täytyy pikkuhiljaa ostella lisää, koska ne ovat tosi käteviä käyttää: Halumansa kynän löytää helposti, koska kyljistä näkee läpi.
Menin Jyväskeskuksen kivipenkille istumaan. Otin esiin ainoan täytekynäni ja testasin samantien siihen Moleskine-muistikirjaan, että esiintyykö siinä sitä bleedtrough-ilmiötä. Joku haiseva spurgu tuli silläaikaa siihen viereeni istumaan ja ihmettelemään. No, kyllähän siitä paperin läpi aika selvästi näkyy, mitä toiselle puolelle kirjoitti, mutta ei toi kauhean häiritsevältä ilmiöltä vaikuta.
Sitten huomasin Jkl:n Europehouse-kaupan. No, pitihän sitä käydä katsomassa, koskapa se on mukana mun lävistysfirmaluettelossa mukana. Asiakaskunta näytti olevan lähinnä pissiksiä ainakin juuri sillä hetkellä. Kerroin myyjälle em. sivustani ja muutenkin puhuin läväreistä. Hän kertoi, että Forumissa kampaamokauppa Stop myy ja jopa asentaa lävistyksiä. Menimpä sitten sinne ja sain heidän kyntikorttinsa sekä lävistelijän puh.no:n. Jommassakummassa em. kaupoista kuulin, että Torikeskuksessa kaupassa nimeltä Ninja myydään lävistyskoruja. Pitihän mun käydä sielläkin. Sinne mennessä käväisin Timanttiset-liikkeessä kysäisemässä Sheaffer-täytekynien tilannetta. Nyt sieltä löytyi peräti yksi (1) Sheafferin täytekynä ja sekin oli ihan sikahintainen mulle. Jatkoin matkaa kohti Ninja -kauppaa ja kohtasin Cesar Mayerin taas vaihteeksi ja jupisin hänen kanssaan hetkisen. Ninjasta sain jotain yhteystietoja. Käväisin vähän vielä Väinönkadun Suomalaisessa kirjakaupassa. Menin Bar68:aan ja siellä istuin ja jupisin hetkisen krowin ja Taliesineen kanssa. Sitten menin kotiin. Fillariani kohti talsiessani jupsin Risto "Rise" Pohjosen kanssa. Olen ollut jo pari tuntia kotona.
P.S: Koskahan joku alkaa harjoittaa tällaisia umpikieroja mainostemppuja: WWW-päiväkirjoihin suoritettua "product placementtia". :-P Eli kun maksat bloggaajalle tarpeeksi, niin hän käy liikkeessäsi, ostaa sieltä haluamiasi tuotteita ja sitten kehuu ne WWW-päiväkirjassaan eli blogissaan maasta taivaisiin. Ja tietenkiin joka kerta firman tai sen tuotteen nimestä menee linkki ko. firman tai tuotteen viraliselle kotskasivutskalle. *PUISTATUS*
Vähänkö kämpiksellä menee hyvin LATEXin kanssa. Hän on tehnyt sillä tähän mennessä ja kolme tekelettä; kaksi fysiikasta ja yksi matikasta.