Lähtiessä kaupungille laitoin Provinssirockissa ilmaiseksi saamani sykemittarin paikoilleen ja kokeilin sitä tällä reissulla.
Kävin ensin Ekolossa ostelemassa mm. muutamaa eri sorttia vegaanisia makkaroita. Sitten kävin Anttilassa, josta ostin lähinnä Pirkan tulista sinappia.
Kävin kaupunginkirjastolla tutkimassa, miten Aamulehti, Helsingin Sanomat, Keskisuomalainen ja Ilkka uutisoivat Provinssirockkia ja varsinkin siellä ollutta Nine Inch Nailsin keikkaa. Aamulehti kirjoitti NIN:nin keikasta ihan tympeän vähän mutta Tearsia oli siinä haastateltu tosi paljon. Hohhoijjakkaa... Muissa lehdissä oli sitten NIN:nin keikasta aika paljon juttua ja niissä kaikissa kehuttiin sitä. Marilyn Mansonin keikkaa kehuttiin lähinnä siitä, kun se oli hieno show. Mars Voltaa mollattiin siitä, että pitäisi melkein olla joku tutkinto plakkarissa, jotta moiseen proge-outoiluun pääsisi sisälle edes tuulikaappiin saakka.
Kävin K-Market Kympissä. Lopuksi fillaroin Kuokkalan sillan kautta Kuokkalan ostoskeskukseen ja vasta sieltä löytyi Poutun soijanakkeja. Ostelin sieltä vähän muutakin, lähinnä alkoholittomia juomia.
Kotiin päästyäni laitoin pari koneellista pyykkäytymään. Läträsin taas vaihteeksi noitten jäätee-könttien kanssa. Nyt siitä syntynyt jäätee maistuu jo enemmän teelle ja vähemmän sitruunamehulle eikä se enää ole niin sameaa. Ehkä siihen auttoi eniten se, kun suodatin koko roskan siivilän läpi, johon olin laittanut talouspaperin. Sain tuon idean, kun Provinssirock-reissulta palattuani huomasin, että jääkaapissa kannussa ollut jäätee oli muuttunut varsin kirkkaaksi ja sen pohjalle oli painunut sakkaa.
Ulkona grillikatoksella oli jotain väkeä grillailemassa ja syömässä. Joku puolituttu kutsui minut sinne.
Leikin lisää tolla sykemittarilla äsken: Kokeilin, että miten alhaisen leposykkeen pystyn itseltäni mittaamaan. Sain ennätykseksi 64 lyöntiä minuutissa. Melko alhaisen leposykkeen sai aikaiseksi, jos mietti jotain söpöja ja kivoja naispuolisia kavereita tms., mutta alimman leposykkeen sai aikaiseksi kun laittoi silmät kiinni eikä ajatellut juuri mitään ja hetken päästä katsoi sykemittaria. Sitä täytyy vielä joskus kokeilla, miten tautisen ylös syke nousee, jos ajattelee jotain naista, johon on korviaan myöten ihastunut tai jopa rakastunut. Alkaakohan aivan "sydän pamppailla" vai tuleeko niin totaalinen mielenrauha, että tulee vaan uusia leposyke-ennätyksiä? :-)
Taviksilla leposyke on kai jotain 60 ja huippu-urheilijoilla jopa 40. Lasse Virénillä kävi kuulemma joskus urheilu-uransa huippukausilla niin, että hän saattoi nukkuessaan säpsähdellä hereille, kun syke painui niin tautisen alas.
Meenpä nukq. On jo juhannusaatto ja sattumoisin myös mm. allekirjoittaneen nimipäivä.
Heräsin jokin aika sitten. Herkuttelen parhaillaan testailemalla niitä eilen ostamiani vegaanisia makkaroita. Ne ovat tarkkaanottaen Wheaty -firman tuotantoa ja soijan sijaan ne on tehty vehnäproteiinista. Eli ne on tehty samaan tapaan, kuin seitania tehdään. Lisäksi juon tuota tekemääni jääteetä ja pian korkaan varmaan limsat ja vissyt. Sitten pitäisi käydä suihkussa ja päättää, minne menis.
Täytyypä kirjautua koneesta ulos ja painua suihkuun ja sitten vaikka lähteä johonkin suuntaan.