WWW-diary of Juhapekka Tolvanen:

Monday, 08 August 2005




03:53:46 EEST @078

Heräsin vähän keskiyön jälkeen. Nousin lopullisesti ylös tunti pari sen jälkeen.





10:13:09 EEST @342

Täytyypä mennä kaupungille. A. Wennström Oy:n Tapio Tattari on tänään ja huomenna yliopiston C-rakennuksen aulassa esittelemässä maahantuomiaan tuotteita eli ainakin Pelikan-tuotteita. Ja nyt mun olis tarkoitus vihdoin ja viimein ostaa ainakin se Pelikan M200 -mallinen täytekynä. Sitten taidan vähän käydä muilla asioilla kaupungilla.





14:08:14 EEST @505

Heti kotoa lähtiessäni alkoi vähän sataa. Kävin Kuokkalan R-kioskilla ostamassa pari pulloa ED:iä. Ajellessani takaisinpäin satoi jo sen verran rankasti, että päätin hakea kotoani sadetakin. Mutta heti ulosmentyäni sade olikin enää vain tihkua.

Kävin MaD-housella uudistamassa wildeast-koneen tunnarini. Sitten kävin Tero Niemisen toimistolla. Hän antoi mulle takas yhden paperilapun, johon hän oli malliksi kirjoittanut Leo -merkkisellä kuulakärkikynällä. Hän nimittäin on sitä mieltä, että suurin osa sinisistä kuulakärkikynistä ei kirjoita aivan sinistä jälkeä, vaan niissä on selvästi violetin sävyjä ja se häiritsee häntä. Mutta tuo Leo on ainoa poikkeus eli se kirjoittaa hänen mielestään aidosti sinistä jälkeä. Hän on siis omanlaisensa "hifistelijä" kynien suhteen. :-) Myös monissa sinisissä täytekynämusteissa, joita olen hänelle näyttänyt, hän näkee violetin sävyjä. Ei sen puoleen, niin näen kyllä minäkin, mutta ei niissä yleensä ole minua häiritsevässä määrin violettia, paitsi kertakäyttöisessä sinisessä Pilot VPen -täytekynässä.

Mutta sitten menin Seminaarinmäelle ja C-rakennukseen. Siellä oli vaikka millä firmoilla ja järjestöillä omat esittely- ja myyntipöytänsä. Menin A. Wennström Oy:n pöydän ääreen ja siellä oli Tapio Tattari ja joku nainen. Pöydällä näytti olevan jotain muovailuvahoja ja sormivärejä yms. Tapio kävi hakemassa autonsa takakontista mua varten varattua kamaa. Ostin häneltä tällaiset Pelikan-tuotteet:

Lisäksi otin mukaani Pelikanin uusia vuoden 2005 kuvastoja. Kaupan päälle sain yhden pyyhekumin ja neonkeltaisen korostuskynän. Vein niitä Pelikan-kuvastoja yhden kullekin seuraavista kaupoista: KampusKirja, Kipa, Suomalainen Kirjakauppa (kävelykatu). Suomalaisesta kirjakaupasta ostin samalla yhden pienen viivoitetun Moleskine -muistikirjan. Kävin vielä Ekolossa täytättämässä pari isoa Elokuu-pulloa ja sitten fillaroin Kuokkalan sillan kautta kotiin.

* * *

Olen jo varmaan parin tunnin verran ollut kotona. Ehkä myöhemmin arvostelen tarkemmin tota uutta täytekynääni ja ostamaani mustetta, mutta voin jo tässä vaiheessa jotain sanoa: Se kynä kirjoittaa todella sileästi; niin esteettömästi se liukuu paperilla. Mutta on se vähän liian pienikokoinen mun käteen: Waterman Phileas on sopivammankokoinen ja sopivan painava mun käteen. Pelikan M200 on vain pullosta täytettävä kun taas Waterman Phileas käyttää patruunaa tai konvertteria: Senpä vuoksi M200:n mahtuu selvästi enemmän mustetta. Waterman Phileasin klipsi on jousitettu, mutta Pelikan M200:n taas ei ole. Kumpikin kynä "starttaa" heti, kun niillä alkaa kirjoittaa eikä kumpikaan koskaan pätki kirjoittaessa. BTW Pakko kyllä myöntää, että mun kumpikin musta Parker Reflex -täytekynä "starttaa" usein vähän huonosti: jos ne ovat olleet päivänkin verran käyttämättä ja niillä alkaa kirjoittaa, niin niistä saattaa tulla ensin jopa senttimetrin verran tyhjää viivaa. Saa nähdä, auttaako yhtään, jos laitan niihin Aurora Black -täytekynämusteen tilalle jotain muuta. Mutta toisaalta toi mun sininen Parker Reflex "starttaa" aina tuosta vaan, mutta nytpä siinä onkin joku Parker Washable Blue -patruuna.

Toi Pelikan 4001 Brillian Black ei taida olla aivan niin musta muste kuin Aurora Black, mutta epäilen, että tuossa M200-täytekynässäni, johon sitä laitoin, on vielä tehtaan jäljiltä jotain öljyjä sisällä ja ne ovat saattaneet liueta musteeseen. Arvosteluissa jotkut eivät huomaa noitten kahden musteen välillä mitään eroa värisävyssä ja joittenkin mielestä Aurora Black on aavistuksen verran mustempi. Pelikan 4001 Brilliant Blackin hyviin puoliin kuuluu eittämättä myös se, että sitä voi ostaa jopa litran pulloissa.

Pelikan Fount India on eräs harvoista vedenkestävistä täytekynämusteista. Kirjoitin hieman "dip peniä" käyttäen tuolla musteella ja sen kuivuttua uitin sitä paperinpalaa vedessä. Ei se muste paljoo liukene veteen, mutta ei se ole aivan niin vedenkestävä kuin se viime talvena testailemani Noodler's Ink Polar Black -prototyyppi. Mutta kyllä tolla varmaan kirjoittelee mielellään esim. postikortteihin ja kirjekuoriin, jotka saattvat altistua sateelle. On ton sävy kyllä erittäin musta: En erota siinä mitään "undertoneja".





22:14:53 EEST @843

Aika monta kertaa jo vähän torkahdin, mutta nyt meen nukq.





Edellinen / Previous

Seuraava / Next

Juhapekka Tolvanen