WWW-diary of Juhapekka Tolvanen:

Thursday, 19 October 2006




10:54:46 EEST @370

Aamukahdeksan tienoilla sain luettua loppuun sen kirjan nimeltä ”Moderni säädyllisyys”. Oli se aika hieno. Aika monien journalistien kannattaisi luka se.

Luin sen Gunnar Ritterin ylläpitämän vi:n man‐sivun nimeltä ”vi” ja kerkesin jo vähän aloitella sen mukana tulleen man‐sivun nimeltä ”ex” lukemista. Olin muutama päivä sitten printannut ne kuin myös Bill Joyn kirjoittaman dokumentin ”Introduction to Display Editing with Vi” ja jonkin ex:n refcardin.

Yhdeksän jälkeen fillaroin Huhtasuon sairaalan laboratorioon. Palautin sinne eilen saamani virtsankeräysastian, johon olin kerännyt yhden vuorokauden ajalta kaiken erittämäni virtsan. Viikon päästä saa kuulla tuloksia. Ne kai tutkii siihen virtsaan erittyneen kalsiumin määrää.

Kohta mun oman lääkärin pitäis soittaa mulle, ja kertoa sen luuntiheysmittauksen tuloksia ja myöskin eilisten verikokeitten tuloksista osa on saattanut jo tulla.





20:18:48 EEST @762

No, niin… Se mun oma lääkäri soitti: Luuntiheysmittauksen tulos on se, että lannerangasta löytyi osteopeniaa ja reisiluussa ollaan osteopenian ja osteoporoosin rajalla. Osteopenia on siis sitä, että luun tiheys on normaalia alempi, muttei kuitenkaan niin pahasti, että olisi kyse osteoporoosista. Verikokeitten jo saapuneissa tuloksissa kaikki arvot ovat suunnilleen normaaleita, vaikkakin punasolut ovat kooltaan hieman normaalia isompia. Sitten pitää vielä saada loppujenkin verikokeitten tulokset sekä sen virtsakokeen tulos. Ainakin tiedossa on Kalsium‐tabletti‐ ja D‐vitamiini-kuuri, mutta se mun oma lekuri kysyy sisätautilekurilta, että tarvitaanko myöskin osteoporoosilääkitystä.

Jatkoin sitä vi:n dokujen lukemista. vi:n man‐sivun sain luettua loppuun, mutta se Bill Joyn ”Introduction…” jäi kesken. Lähdin iltaviiden jälkeen fillaroimaan kaupungille. Ensin menin yliopiston pääkirjastoon ja palautin kirjoja ja uudistin lainoja ja maksoin vähän myöhästymissakkoa. Sieltä jatkoin Seppälän Prismaan, jossa ostin kaksi oliivinvihreää Iittalan Teema‐sarjan lautasta. Toinen on 21 cm syvä lautanen (tai kulho) ja toinen on 26 cm matala lautanen. Ne ovat siellä tämän viikon ajan tarjouksessa tai ainaskin euron verran halvemmalla kuin valmistajan suositushinnastossa. Sitten kävin Lidlissä hyödyntämässä talouspaperitarjouksen ja ostin myös pakastevihanneksia. Sitten fillaroin kotiin ja olin siellä ennen iltaseitsemää.

Koneellinen pyykkiä peseytyy parhaillaan. Huomenna menen Helsinkiin ensisijassa Oikeutta Eläimille ‐yhdistyksen eläinoikeustapaamisen vuoksi. Tuskin jaksan ennen sitä kirjoittaa tänne mitään.





Edellinen / Previous

Seuraava / Next

Juhapekka Tolvanen