WWW-diary of Juhapekka Tolvanen:

Saturday, 07 October 2006




03:38:29 EEST @068

Nyt on mun graduni mukana se filetto 000LUEMUT.txt reStructuredText‐formaatissa ja lisäksi siitä konvertoimalla saatuna mm. HTML:änä ja PDF:änä.

Gradussani on nyt käytössä myös hieman parannellut Palatino‐fontit, jotka ovat peräisin paketista nimeltä ”fpl-neu”. Ne voi imutella täältä:

http://home.vrweb.de/~was/x/FPL/

Sitä en kyllä tiedä, kuinka helposti aiemmin ja nyt käyttämieni Palatino‐fonttien ero näkyy juuri kenellekään muulle kuin jollekin typografian ammattilaiselle. Mutta jos gradussani olisi kirjoiteltu paljonkin ns. small-capsilla, niin silloin fpl-neu‐paketin tuoma hyöty ulkoasuun olisi erittäin silminnähtävä. Aiemmin käyttämissäni ratkaisuissa small-caps‐fontit feikattiin, kun taas fpl-neu‐paketissa ne ovat aidot. Jossain kirjassa, muistaakseni LATEX Companion, oli näytetty, mitä ero on oikeilla ja feikatuilla small-caps‐fonteilla ja ero oli kyllä varsin selvä.





Edellinen / Previous

Seuraava / Next

Juhapekka Tolvanen