WWW-diary of Juhapekka Tolvanen:

Sunday, 18 June 2006




18:02:40 EEST @668

Joskus vuonna miekka ja kypärä ennen käpysotia Linux‐distribuutioissa ja muissakin vapaissa Unixeissa oli kahta eri TEX‐distribuutiota käytössä: NTEX ja teTEX. Ensinmainittua käytti ainakin Slackware Linux. Toiseksimainittua taas ainakin Red Hat Linux ja varmaan moni muukin. NTEX oli kuulemma aika paska. Sen kehitystyö lopetettiin jossain välissä ja siitä eteenpäin teTEX oli se vallitseva TEX‐distribuutio vapaissa Unixeissa.

Jo monta vuotta on ollut olemassa myös TEX‐distribuutio nimeltä TEX Live. Mutta viimeaikoina sitä on alettu paketoida Debianillekin. Muutama päivä sitten ne paketit ilmaantuivt jo Debianin unstableen. Ja mikä parasta: teTEX ja TEX Live voivat olla samaan aikaan koneessa, mutta niin, että ohjelmabinäärit ovat peräisin toisesta ja käyttisriippumattomat tiedostot vaikka molemmista. Kun sitten jotain (LA)TEX‐dokumenttia käännetään ja sen täytyy löytää jokin tiedosto, vaikkapa makro, niin ensin sitä haetaan hakemistosta /usr/local/share/texmf, sitten hakemistosta /usr/share/texmf, sitten hakemistosta /usr/share/texmf-tetex ja viimeisenä hakemistosta /usr/share/texmf-texlive.

Eilen illalla asentelinkin sitten kasan TEX Liven paketteja. Sen ansiosta pääsin heittämään mäkeen käsipelillä hakemistoon /usr/local/share/texmf asennettuja TEX-kamoja, eli lähinnä fontteja ja makroja, joita teTEX:issä ei tullut mukana, mutta TEX Livessä tuli. Se käsin asentelu ei ollut järin kivaa hommaa ja senpä vuoksi tuon tuostakin ehdottelin Thomas Esserille, että ottaisi teTEX:iin mukaan milloin mitäkin löytämiäni viileitä LATEX-paketteja ja fontteja. Versiossa 3.0 niitä olikin lisättynä aikalailla. Oli vähän vaikeuksia saada kovalevyille tilaa TEX Liven paketeille, mutta selvisin siitä. Eniten sain raivattua tilaa viskaamalla Linux Gazette ‐nettilehden numerot veks ja varmaan myös paketin nimeltä tetex-extra poistaminen auttoi.

teTEX:in kehittäjä Thomas Esser on näköjään ilmoittanut, että on lopettanut sen TEX‐distribuutionsa kehitystyön. Olihan siinä omat huonotkin puolensa: Se on aika monoliittinen. Sen sijaan TEX Livessä on paljon hienojakoisempaa se haluttujen ominaisuuksia asentaminen, eikä kovalevylleen tarvitse asentaa kovin paljoa turhaa kamaa. Toisaalta teTEX:in kehitystyö oli kokonaan yhden ihmisen varassa. Ehkä jossain välissä heitän mäkeen koko teTEX:in mun koneesta.

Aamupäivällä menin nukkumaan ja jätin koneen päälle. Heräsin pari tuntia sitten.





Edellinen / Previous

Seuraava / Next

Juhapekka Tolvanen