mistä sinä tulit?
(versio 2)
”tapasin yhden tyypin ...”,
hän sanoi ja tarkoitti sinua
mistä sinä tulit?
kuka sinä olet?
millainen olet?                                           5
tarkemmin ajatellen, en edes halua tietää
en vielä tiedä mitä menetin
en edes tiedä menetinkö mitään
ainakin pidin hänestä
ehkä halusinkin häntä                                     10
mihin hänen kanssaan menet?
mitä hänen kanssaan teet?
tarkemmin ajatellen, en edes halua tietää
menkää kotiin
varsinkaan teidän onnenne ei minua lämmitä                15
                             Juhapekka ”naula” Tolvanen

Copyleft � 2002  Juhapekka ”naula” Tolvanen <juhtolv@iki.fi>
http://iki.fi/juhtolv/runot/ .  This poem is free; it may be copied,
distributed or modified under certain conditions, but comes WITHOUT
ANY WARRANTY; see the Design Science License for the precise terms
and conditions:  http://www.dsl.org/copyleft/dsl.txt .