Sain eilen luettua loppuun saakka sen Jorma Palon kirjan nimeltä ”Nils Gustafsson ja Bodomin varjo”. Ihan mielenkiintoinen se oli. Siinä siis kerrotaan ensin Bodominjärven murhista Nils Gustafssonin näkökulmasta ja sitten Bodom-oikeudenkäynnistä ja sitä edeltäneestä pideätyksestä ja vangitsemisesta yms. Palo kirjoitti sen Nils Gustafssonin ja Nilsin perheen kanssa käymiensä haastatteluitten pohjalta.
Äsken kokeilin hieman muuntaa sitä hernekeittoranskalaisten reseptiä. Hyvää tuli. Reseptin heitin Eläinoikeusfoorumille.
Oho! Ekan kerran koko Jkl:ssä asumiseni aikana mun luona kävi TV-lupatarkastaja. Mä sanoin, ettei mulla ole telkkaria. Kun hän kysyi, että saako viilkaista, mä vastasin myöntävästi ja aloin talsia kohti olohuonetta. Hän sanoikin siihen: ”Tämä riittääkin” ja lähti pois.